Anul școlar 2019-2020 a început cu o nouă provocare pentru elevii de la Școala Gimnazială ,, Bogdan Vodă”! Proiectul Erasmus+ KA229 " VON DER HEILIGKEIT ZUM ALLTAG" a fost aprobat în Polonia! Este un parteneriat de schimb interşcolar și are ca scop principal consolidarea dimensiunii europene în școlile participante, sporirea capacității de cooperare transfrontalieră, abilitatea de a face față noilor provocări și modelarea atitudinilor elevilor într-un spirit de înțelegere și toleranță reciprocă.

Proiectul are o durată de doi ani, iar școala noastră beneficiază de un grant de 29.220euro. Folosind germana ca limbă a proiectului vom colabora cu alte patru şcoli din Polonia, Lituania, Turcia și Italia. Echipa de implementare din partea școlii noastre este formată din: coordonator prof. Nanu Daniela, dir. prof. Nicuță Petru, dir. adj. prof. Munteanu Radu, prof. înv. primar Irinciuc Anca, prof. înv. primar Cherniciuc Ramona și prof. înv. primar Șerban Camelia.