Călătorie către succes!

Numele și prenumele elevului: Nicşan Melania Teodora

Unitatea școlară: Şcoala Gimnazială „Bogdan Vodă” Rădăuţi

Clasa/ profilul/specializarea: a VIII-a A

Numele și prenumele directorului: Nicuţă Petru

Numele și prenumele directorului adjunct: Munteanu Radu Gheorghe

Numele și prenumele profesorului diriginte: Cosovanu Natalia

Numele și prenumele profesorilor disciplinelor de examen:

Mitric Emilia (limba romană)

Nicuţă Petru (matematică)

Rezultate școlare și extrașcolare, relevante

Premii la Olimpiada de educaţie tehnologică (participare la Etapa naţională)

Premii la competiţii locale şi judeţene de şah

Participări la Olimpiade şi concursuri de limba română

Testimonial al elevului:

Cu muncă şi cu credinţă, toate ne sunt cu putinţă. Aceasta este atitudinea potrivită pentru a înfrunta provocările vieţii.

Sunt convinsă că fiecare îşi clădeşte viitorul pe deciziile luate zi de zi, de aceea sunt calmă şi optimistă. Formarea concepţiei personale asupra vieţii o datorez familiei şi şcolii. Am învăţat ce înseamnă recunoştinţa, speranţa, spiritul de competiţie. Am avut plăcerea de a o cunoaşte pe doamna învăţătoare şi pe domnii profesori. Toate materiile predate de dumnealor, cu drag şi răbdare şi munca individuală acasă, zi de zi, m-au ajutat să ajung cine sunt azi, pentru care le spun că îi admir şi îi respect. Până la urmă, ceea ce rămâne după ce a trecut tot (8 ani de şcoală) este ceea ce ai în tine însuţi. Ceea ce nimeni nu iţi poate lua: cunoaşterea. Învăţarea este un proces singular, dar este mai plăcută când ai un prieten alături. Un prieten este şi mama, profesor învăţământ primar.

Am ales să învăţ la Colegiul „Mihai Eminescu” Suceava  să devin învăţătoare pentru a-i introduce pe cei mici în tainele cunoaşterii.

Testimonial al unui profesor

Preocupată mereu de perfecţionare şi autodepăşire, Melania nu a lăsat niciun obstacol să îi stea în calea succesului. Teme, teste, prezentări din viaţa şcolară de zi cu zi sau competiţii academice sau sportive, toate au fost abordate cu maximă seriozitate şi dedicaţie.

“Educație în concordanță cu cerințele societății în evoluție” este deviza Şcolii Gimnaziale BOGDAN VODĂ Rădăuţi.

Eleva Nicșan Melania Teodora este o dovadă pentru noi toți că adevăratele valori (seriozitatea, perseverența și munca asiduă) promovate de instituția noastră pot asigura succesul într-o societate în continuă schimbare, plină de provocări.

                                                                                    diriginte, prof. Cosovanu Natalia

 

„Matematica este limba cu care Dumnezeu a scris Universul!” (Galileo Galilei)