Dragi elevi, profesori și părinți

Ați terminat cu succes un ciclu din viață voastră, vă găsiți la o altă răscruce de drumuri și, ca la orice început, fiecare își fixează sau ar trebui să-și fixeze un ideal și niște căi de realizare a lui.

”Care este idealul meu în viață? Cum înțeleg să-l realizez?”.

Sunt întrebări la care unii au găsit răspunsul, alții îl mai caută.

În alegerea idealului se cere discernământ, gândire. Trebuie să devii conștient de propriile valori, de propriile lipsuri, să-ți privești cu luciditate punctele slabe, dar și posibilitățile, să știi ”ce” și ”cât” să ceri de la tine.

LUCIDITATEA controlează nu numai prezentul, dar și viitorul.

Sunteți la vârsta care conferă sinceritate, entuziasm, păstrând în același timp fantezia și imaginația copilăriei, dar  primul  ideal să rămână:

”Trebuie să-mi trec examenele cu succes !”

Avem nevoie mereu de: perseverență, hotărâre, onestitate, credință, speranță, respectarea regulilor și a principiilor.

Școala Gimnazială ”Bogdan Vodă” Rădăuți v-a oferit educație de calitate de-a lungul celor opt ani. Să aveți cu voi, întotdeauna, valorile acestei unități școlare de prestigiu.

Sloganul de pe zidul cetății:

”Respectă-i pe cei din jurul tău, pentru că astfel te respecți pe tine însuți!”,  să vă fie reper în EDUCAȚIA voastră pentru viață.

Nu uitați, de la mine, ca director și ca om cu multă experiență, că uneori un cuvânt spus aiurea schimbă destine. Țineți cont și de următoarele principii:

-Cuvântul este semnătura minții

-A respecta cuvântul dat  este primordial în tot ceea ce veți face.

Cu toate greutățile ultimelor luni,

mulțumiri, gratitudine si considerație învățătorilor, profesorilor și părinților cu care am colaborat în permanență.

Fie ca zborul să vă fie înalt, credința puternică, iar învățătura să vă fie cântec, sufletul poezie și viața un întreg POEM!

Mult succes pe noua cale a vieții: anii de liceu!

Cu respect,

prof. Petru Nicuță